Vyhledávání


Sledování zásilky

Hemann na Facebooku

 

 

Herbář

Popis účinků rostlin, které zde uvádíme jsou přejaty z herbářů , lékopisů, odborné literatury a také odpozorováním z naší letité praxe.

Tyto informace nebyly hodnoceny příslušnými kontrolními úřady, slouží pouze ke vzdělání , zdroji informací a zábavě. Tyto informace nemohou být použity k diagnostice, indikaci, změně lékařem určené léčby, ke schvalovacímu řízení doplňků stravy a kosmetiky.

Co uvádí literatura :

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě demence a senility, astmatu, tuberkulózy, proti kašli, na vysoký krevní tlak, angínu pectoris a prostředek příznivě ovlivňující poruchy periferních částí krevního oběhu.

Napomáhá cirkulaci krve v mozku a používá se k léčení cévní mozkové nedostatečnosti, migrény, závratí a poruch paměti. Ginkgo biloba chrání mozkové buňky před destrukcí volnými radikály a před předčasným stárnutím. Zvyšuje úroveň informačního procesu na nervové bázi, zlepšuje důležité mozkové funkce jako paměť, bystrost, zpracování informací a zpětné vazby s endokrinním systémem. Je významná pro prevenci a léčbu poškození mozku, poruch vnímání a demence Alzheimerova typu.

Z knihy "Léčivé rostliny třetího tisíciletí" autorů: P.Valíček,L.Kokoška,K.Holubová

V pokročilém věku začíná noradrenergní systém (zvláště v mozku) ztrácet sílu a díky tomu se začínají objevovat ztráty paměti, poruchy řeči a snížení pozornosti. Protože Ginkgo biloba reaktivuje buňky v mozkové kůře, je důležitá pro prevenci předčasného stárnutí.Studie potvrzují, že jinan zvyšuje úroveň informačního procesu na nervové bázi nejen u starých osob se zhoršenou mentální funkcí, ale pravděpodobně také u zdravých mladých jedinců.

Z knihy "Léčivé předpisy z přírodní lékárny" autor Daniel B. Mowrey

............................................................................... ..........................................................................................

Maca - (řeřicha peruánská) nalézá především uplatnění jako účinné afrodiziakum a při výrobě preparátů používaných u některých reprodukčních a sexuálních poruch, jako je neplodnost, impotence, snížené libido a potíže spojené s klimakteriem. Příznivé působení Macy bylo zaznamenáno též u léčby revmatismu, vysokého krevního tlaku, neuróz, anémie, nechutenství, chronické zácpy a respiračních chorob.

Za farmakologické účinky bulvy macy je pravděpodobně zodpovědný celý komplex obsahových látek. Jednou z významných složek jsou alkaloidy,především macain I-IV,který údajně stimuluje sexuální aktivitu a ovlivňuje látkovou výměnu. Dále to jsou isothiokyanáty, které také mimo jiné mají afrodiziakální vliv.

Z knihy "Léčivé předpisy z přírodní lékárny" autor Daniel B. Mowrey

...................................................................................................................................................................................

Grapefruit - (Citrus paradisi), obsahuje bioflavonoidy a látky, které ničí viry, bakterie, plísně a brání jejich množení, posilují odolnost a předcházejí infekcím. Mj. je účinným antioxidantem.

Značný zájem vědecké veřejnosti se v poslední době orientuje na zkoumání biologických látek a účinků obsažených v grapefruitovém jadérku. Bylo zjištěno, že obsažené látky lze úspěšně aplikovat jako prevenci, tak i při léčbě většiny vnějších i vnitřních onemocnění způsobených především plísněmi. Experti označují různé druhy plísní a kvasinek jako spolutvůrce tak rozdílných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární poruchy, revma, artritida, dna, astma, alergie, sinusitida, gastritida, tuberkulóza, nádorová onemocnění a mnoho dalších.

Podle expertů je nejznámější, nejčastější a nejškodlivější kvasinkou Candida albicans, je jí zasažena přibližně třetina obyvatelstva. Tato obvykle vegetuje ve střevech, aniž by působila škody. Při nedostatečné imunologické obraně se však může rozbujet, šířit se ve střevech a postupně pronikat do vnitřních orgánů, jako plic, ledvin či srdce. Napadá také pokožku a sliznice.

Šíření candidy ve střevech a vnitřních orgánech může vyvolat řadu symptomů a onemocnění, jako nadýmání, průjem, kolitidu, vředy v trávícím ústrojí , ženské nemoci – menstruační potíže, sterilitu, fibrózu, potíže v těhotenství , mužské nemoci – problémy s prostatou, hyperaktivitu, alergie, hormonální poruchy, srdeční potíže, bolesti hlavy, špatnou paměť, ledvinové potíže, kolísání krevního cukru, gastritidu a další. Tato rozdílná onemocnění vyvolávají toxiny plísně.

Z knihy "Zázračná síla grapefruitu" autoři:Shalila Sharamon,Bodo J.Baginski

...................................................................................................................................................................................

Inulín - je rostlinný polysacharid a jako rozpustná vláknina působící pozitivně na zlepšení imunitního systému ovlivňováním střevní mikroflóry, zejména podporou růstu kmenů potřebných pro člověka.

Inulín je průmyslově vyráběn z kořene čekanky. Příznivé účinky na lidský organismus jsou značné. Není v tenkém střevě lidského organismu štěpen – je tedy vhodný pro redukční a diabetickou dietu . Jako dietní vláknina urychluje průchod živin zažívacím traktem , má kladný účinek při zácpě.

V tenkém střevě působí jako bifidogenní substrát a počet bifi bakterií se zvyšuje na úkor případných patogenů . Přispívá také k obnově vhodné střevní mikroflóry , např. po užívání antibiotik. Působí tak preventivně i léčebně na střevní infekce a stimuluje imunitní systém organismu . Bifidogenní bakterie syntetizují vitamíny skupiny B a dosud neurčené bílkoviny s antibakteriálním působením.

V tlustém střevě je mikroorganismy částečně štěpen na mastné kyseliny s krátkým řetězcem (octová, propionová, máselná), které mohou být resorbovány. Kyselina máselná má význam pro prevenci rakoviny tlustého střeva , protože zabraňuje mutacím buněk. Propionová kyselina působí na snížení hladiny LDL cholesterolu . Tvorbu těchto mastných kyselin dochází ke snížení pH v tlustém střevě.

Inulín rovněž snižuje hladinu sérových triacylglycerolů. Na zvířatech bylo prokázáno zvýšení absorpce některých minerálních látek, zejména Ca, Mg, Fe, P, Zn, což má význam při léčbě i prevenci osteoporózy a anemie. Bylo též zjištěno karcenostatické působení na rakovinu mléčných žláz

Z článku „Stanovisko k požití inulínu a oligofruktanu v dietologii“ autor Doc. MUDr. Lubomír Kužela, DrSc, Fakultní nemocnice – Královské Vinohrady,Praha 10,1998

...................................................................................................................................................................................

Čubet lékařský ( Benedikt lékařský)- Rostlina optimalizuje tvorbu žaludeční šťávy a snižuje náchylnost ke kvasným a hnilobným procesům v trávicí soustavě. Proto se doporučuje především při zeslabujících chorobách spojených s dispepsii a nechutenstvím.

Z knihy „Fytoterapia pre lekárov" autor: Karol Mika

..................................................................................................................................................................................

Houževnatec jedlý - Shiitake houba, Výtažek z této houby se užívá ke snížení toxických účinků chemoterapie či radioterapie na zdravé tkáně a na celkové posílení imunitního systému. Rozhodující roli zde hraje lentinin. Poslední výzkumy, prováděné zvláště v Japonsku, potvrzují účinek proti chřipkovému viru A/SW 15, rýmě a nachlazení. Výtažek pomáhá i při žaludečních vředech, diabetu, ale i žlučníkových kamenech a chudokrevnosti.

Z knihy "Léčivé rostliny třetího tisíciletí" autorů: P.Valíček,L.Kokoška,K.Holubová“

...................................................................................................................................................................................

Yucca schidigera

Zázračné saponiny
Indiáni Yuccu důvěrně znají odedávna, mají k ní úctu a respekt. Říkají o ní, že působí na všechno. Toto tvrzení se nutně muselo zdát naivní, ale vědecký výzkum ukázal, že tomu tak opravdu je. Saponiny totiž působí v těle člověka na všechny povrchy sliznic, kůži, cévy a to tak, že snižují povrchové napětí. Tím působí jako čistič a odstraňovač všeho, co je tam přichyceno, nalepeno – jako třeba :
chronický zánět, hlenový alergický infiltrát, jako sklerotické cholesterolové pláty, polypy nebo krystalky, minerální kaménky či písky. Odstraní se tak hypercholestrolemie, nebezpečí infarktu myokardu, zánět dutin s polypy i bez nich, alergické projevy na kůži i na sliznicích. Mizí migrény, zlepšují se choroby revmatické, artrózy i roztroušená skleróza a degenerativní choroby páteře, jako je Bechtěrev. Vyčistí se sliznice zažívacího ústrojí, játra, slinivka a orgány močových cest. Často je možno ustoupit od některých urologických operací. Užívání této byliny však vyžaduje velkou trpělivost. Proces čistění trvá i několik měsíců. Záleží na stupni zanesení organismu i na věku. Čistící účinky jsou prokazatelné – člověk se zbaví 0,5 až 2 kg usazenin, a to hlavně z cév a kloubů. Zlepšuje se pohyblivost, arytmické srdce se zpravidelní, znormalizuje se krevní tlak, cholesterol a kyselina močová. Dlouhodobé užívání vyžadují alergie a maligní ( zhoubné ) nádory. Pokud došlo k operaci a chemoterapii, preparát vyrobený z této byliny blokuje rozsevy do metastáz.
Je naprosto netoxická, zcela neškodná, vhodná i pro gravidní ženy v každém stadiu těhotenství, kojící matky, novorozence a kojence.

MUDr.Jiří Štangl
.....................................................................................................................................................................................................

Lípa srdčitá ( Flos tiliae )
Složení: Květ lípy obsahuje velké množství slizu, třísloviny, flavonový glykosid tilirozid,1,0% silice s farnezolem, flavonoidy(kvercetin,kvercitrin, hesperidin, a j.) organické kyseliny( p-kumarová), saponiny, fyto-steroly a j.
Vlastnosti:Mucilaginosum,expektorans,diuretikum,diaforetikum, cholagogum,spasmolytikum,stomachikum,balneologikum,kosmeticum Účinky: Potopudný účinek vyvolávají flavonoidy a kyselina p-kumarová prostřednictvím vegetativních nervových drah, kterými se reguluje transpirace.Nesporná je účinnost při horečnatých chřipkových onemocnění. Sedativní účinky se využívají při nervovém předráždění, nespavosti a vegetativních exhaustivních stavech.Potvrzeny byly spasmolytické a choleretické účinky.Současně se uvolňují spasmy v celém trávicím traktu a snižuje se napětí v periférních tepnách. Droga zrychlením průtoku krve ledvinami zvyšuje diuresu. Podpůrný vliv na vylučování žaludeční šťávy zrychluje trávení, proto se přidává do stomachických čajovin. Toxicita není známa.

Z knihy "Léčivé předpisy z přírodní lékárny" autor Daniel B. Mowrey

..................................................................................................................................................................................

Heřmánek pravý- Chamomilla recutita, Užití heřmánku je mimořádně široké a všestranné. Je to především silně působící spasmolyticum, ale má i sedativní účinek na psychiku, dále je využíván vliv antimikrobiální a protibolestivý. Z široké palety možného použití- léčba žaludečních a střevních chorob, popálenin, výplachy očí při zánětech atd.

Z knihy „Herbář léčivých rostlin" autorů: Jiří Janča, Josef A. Zentrich

..................................................................................................................................................................................

Kopřiva dvoudomá Kopřiva žahavka (Urtica dioica L. urticacae, Urtica urens L. urticacae)

Složení:Listy mají až 0,8 % chlorofylu a 12,5 - 18,5% minerálů (soli vápníku, fosforu, magnézia, železa a j.Dále jsou přítomny karotenoidy beta-karotén, violaxantin, xantophyl, eloxantin, lykopin, flavonoidy, organické
kyseliny( ascorbová, jablečná,jantarová, citronová, fumarová, glycerolová, isocitronová, octová, mravenčí, listová), aminy ( histamin, sérotonin, cholin, acetylcholin), sacharidy ( arabinoza, laktosa, ramosa, xylosa,manosa, galaktosa, glukosa). Vitaminy - laktoflavin, kyselkina pantotenová a vit K. Aminokyseliny - hydroxyprolin, asparagin, treonin, serin, glycin, alanin, valin, metionin, lysin, arginin, tyrosin, glutamin, leucin,fenylalanin,prolin a isoleucin, Vlastnosti: diuretikum, antidiarhoikum, antiseptikum, roborans, vitaminiferum, metabolikum, antirevmatikum, antidiabetikum, derivans, haemostyptikum, dermatikum,. kosmetikum. ( Kořen: prostatoterapeutikum) Účinky: Vysoký obsah chlorofylu působí tonisačně,zlepšuje látkovou výměnu,a fysiologické funkce orgánů i orgánových systémů. Výhodné zastoupení minerálních látek a stopových prvků se terapeuticky využívá
zejména při karenčních stavech po vyčerpávajících, dlouhodobých onemocnění, při jednostranných dietách
a poruchách výživy. Močopudné působení vyvolané flavonoidy a kyselinou glykolovou a glycerolovou se pro-
jevuje zvýšeným vylučováním chloridů a močoviny. Droga se uplatňuje při léčbě urolithiasy, urikemie,
revmatických potíží. Obsah vit K zabraňuje krvácení. Pro glukokininové látky se uplatňuje při diabetu.
Odborníci považují kopřivu za významné metabolikum. Pro obsah základních složek potřebných pro krve-
tvorbua přímý povzbuzující účinek na kostní dřeň se droga osvědčila při léčbě chudokrevnosti.
Dosatečné množství minerálních látek a mikroelementů zvašuje tvorbu a účinnost mnohých enzymů.

Toxicita: při vnitřním užívání nemá toxické účinky.
....................................................................................................................................................................................

Jitrocel kopinatý( Plantago lanceolata L. plantaginaceae)
Složení: Obsahuje glykosid aukubin až 2%, flavonoidy ( bajkalein,skularein,), enzymy ( invertin, emulzin),sliz, pektinové látky, až 6,5% tříslovin, saponin, hořčiny,kys. askorbovou. Z minerálních látek se nachází kyselina křemičitá, soli vápníku a draslíku.
Vlastnosti:: mucilaginosum, expektorans, antiflogistikum, stomachikum, antiseptikum, Účinky: Zředěný sliz ve zvýšeném množství působí ochranně na sliznice hltanu, ústní dutiny, proto se užívá jitrocel při stomatitidách a faryngitidách. Saponiny zlepšují expektoraci. , tlumí dráždivý kašel a positivně působí na dráždivé zony vyvolávající suchý dráždivý kašel. Ochranné slizové látky působí s pektiny na ochrannou vrstvu žaludeční sliznice, proto je vhodný při chronických hyperacidních poruchách žaludečních i při léčbě žaludečních vředů. Vhodný je i při zánětlivých střevních chorobácha při dismikrobii střevní. Antibakteriální a mucilaginosní efekt se využívá při lokální léčbě proctitid a vulvovaginitid. Toxicita: není známa.

  ....................................................................................................................................................................................................                           

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria L. maxim. rosaceae - Spirea ulmaria L.)
Složení: Je v něm 0,2% silice s obsahem gaulterinu a spireinu, z dalších látek jde o salicylový aldehyd, kyselinu salicylovou, metylsalicyl, flavonové glykosidy, vanilin, heliotropin a třísloviny. Vlastnosti: diaforetikum, antirevmatikum, diuretikum. Účinnost: Zejména květ s obsahem kyseliny salicylové a jejích derivátů působí protizánětlivě a analgeticky při horečnatých stavech a revmatických chorobách.. Salicyláty a třísloviny mají mírné bakteriostatické a adstringentní účinky. Jako adjuvans vhodná při virosách i bakteriálních chorobách, které provázejí horečnaté onemocnění s bolestmi ve svalech a kloubech.Osvědčuje se i při zvýšené koncentraci kyseliny močové. Toxicita: ani při vysokých dávkách nebyly popsány příznaky. ....................................................................................................................................................................................................

Proskurník lékařský(Althaea officinalis L malvaceae ) Složení: v kořeni se nalézá až 35% slizu, který obsahuje galaktanoramosanym glukany a arabinogalaktany.až 37% škrobu a 10% glukosy, 2% aparaginu a betainu, pektin, flavonoidy a minerální látky. Vlastnosti: Mucilaginosum, emoliens, antiflogistikum, protektivum. Účinky: Slizovité látky vytvářejí při perorálním podávání na sliznicích ochrannou vrstvu, ve které jsou různé sacharidy (glukosa,arabinosa, xyloza) a slabé organické kyseliny. Ve vodním roztoku působí jako přirozené tlumivé látky. Účinnost slizů podmiňují fysikálně-chemické vlastnosti vytvářených koloidů, chrání poškozenou a podrážděnou sliznici před škodlivými vlivy ( bakteriální toxiny,dráždivé látky z potravin, anorganické kyseliny, salicylany. Slizy mohou ztížit vstřebávání některých vitaminů. Mucilaginozní látky zmírňují dráždivý kašel z horních cest dýchacích. Napomáhají polykání tím, že vytvářejí ochrannou vrstvu na farangu a farangové ploše epiglotis. Léčivý vliv na řasinkový epitel průdušek je dlouho známý. Při onemocnění ledvin a močových cest se jeho positivní vliv vysvětluje zlepšením kvality močových koloidů. Indikace se týká i chorob trávicího traktu spojených s podrážděním či zánětem sliznice. Doporučuje se při endogenním poškození žaludeční kyselinou nebo po exogenním poleptání( alkohol) Slizy mají blahodárný vliv při vředové chorobě žaludku ( omezení agresivity léků s kys. salicylovou) Toxicita: není známa

.....................................................................................................................................................................................................

Vitafort -

indikace. Bylinný koncentrát navazuje svým složením na různé doporučované směsi proti potížím spojeným s nejčastějším onemocněním vůbec což jsou rýma,kašel, nachlazení, chřipková onemocnění horních , bronchiální potíže
Dávkování je jednoduché, preventivní dávka je lx denně polévková lžíce na 2 dcl teplé vody, V případě onemocnění je dávka 3-4 x denně popsané množství.
Receptura vychází ze zkušeností pěti slavných bylinářů z ˇČech a Moravy.Nemá žádné kontraindikace a nejsou známy komplikace vyjma alergie na některou ze složek ( kopřiva, heřmánek).


MUDr. Václav Vydra

 ....................................................................................................................................................................................................

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus Vacciniacae )

 Obsahové látky: 10% tříslovin,,sacharidy,organické kyseliny s velkým množstvím kys.askorbové,
flavonoidy,triterpénykys.ursolová,oleánová, beta-amirin)menší množství hydrochinonu
antokyany, glukokininy.
Vlastnosti: adstringens, antiseptikum, antidiabetikum, diuretikum. Účinnost: Anthokyany působí spasmolyticky, při kolikovitých dispepsiích,Třísloviny potencují desinfekční
účinky ve střevě. Bakteriostatické a protizánětlivé účinky volného hydrochinonu
se uplatňují při zánětech urotraktu.. Glukokininy snižují koncentraci glukosy v krvi
Použití: 10 g na jednotlivou dávku.Účinné jsou i nižší dávky.

....................................................................................................................................................................................................

Rdesno ptačí (Polygonum aviculare Agg Polygonaceae ) Obsahové látky:Hlavní účinné látky jsou flavonové glykosidy (aicularin,hyperozid, kvercitrin,) 4%
třísloviny (hydrolysují na D-katechin,leukodelfidin, a kys.galovou).Minerální látky - až 8%
z toho po,ovinu tvoří kys. křemičitá. Dále kys. kávová, chlorogenová, askorbová.
Vlastnosti: expektorans, diuretikum, cholagogum, adstringens, antiflogistikum, hemostyptikum a
metabolikum.
Účinnost: Diuretické účinky podmiňují flavonoidy, přičemžspolupůsobí kyselina křemičitá a třísloviny.
Zvyšuje se množství moče a také množství nežádoucích splodin, proto se indikuje při chro-
nických zánětech močových cest, poruchách metabolismu, hyperurikemii, revmarických choro-
bách a urolithiase.
Křemíkové sloučeniny napomáhají stabilisovat rovnováhu mezi koloidy a krystaloidy. Množství
křemíku se ke stáří snižuje s ustupující metabolickou aktivitou.. Křemík přispíváke zlepšení
reparačních pochodů a k mírnému snížení koncentrace cukru v krvi.Třísloviny napomáhají
k rychlému hojení sliznic trávícího traktu.Také zmenšují propustnost vlásečnic, proto
jsou indikovány při krvácení do střeva
Toxicita není známa
.....................................................................................................................................................................................................

Jahodník obecný (Fragaria vesca L. roseacae ) Obsah látek: Třísloviny v listu 5% (kys.galusová a elagová)Dále draslík, flavonoidy,kys.ascobová a stopy silice.
Vlastnosti: Adstringens, diureticum.
Účinnost: Flavonoidy a draselné soli obsažené v listech vyvolávají mírný diuretický účinek. Hypotensivní
účinek nejasného mechanismu, zvětšení amplitudy systolických stahů srdečních, rozšíření
periférních cév, zlepšuje tonus dělohy a zvyšuje diuresu. V kombinaci se používá při poruše
metabolismu kyseliny močové, močových kamenech, lomivosti vlásečnic a při některých
kožních chorobách zapřičiněných poruchou látkové výměny. Toxicita není známa

.....................................................................................................................................................................................................                             

Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xantochlora Rothm. rosaceae ) Obsahové látky: 6-7% taninových a elagových tříslovin, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové,
stopy silice a organické kyseliny.Glykosidy a saponiny Vlastnosti: Adstringens, stomachicum, dermaticum, mírné haemostypticum a spasmolyticum. Účinnost: Adstringentně na sliznici trávícího ústrojí a zabraňuje rozmnožení nežádoucí flory. V lidovém
léčitelství se ordinuje pro udržení těhotenství a zlepšení činnosti dělohy.
.....................................................................................................................................................................................................                                

 Kopr vonný (Anethum graveolens L. (apiaceae )
Obsahové látky: Silice 2,3-4% která obsahuje zejména karvon (40-50%), dále limonén a felandrén.
Plody obsahují 20ˇoleje, 15% bílkovin,kyseliny a flavonoidy. Vlastnosti: karminativum, stomachicum, spasmolyticum, fytoncidum, lactagogum, sedativum. Účinnost: Podobné účinky jako plody kmínu.Napomáhají tvorbě žaludečních štáv, současně působí příjemně
spasmolyticky. Povzbuzují činnost střev a uvolňují plyny.Silice působí antisepticky.
Působí na zvýšení tvorby mléka a na mléčnou žlázu vůbec.
....................................................................................................................................................................................................                                      

Bez černý(Sambucus niger L. (loniceracae ) Obsahové látky: Plody obsahují anthokyany ( trikyanidínové heterozidy), organické kyseliny (jablečnou,citronovou, chinovou, chlorogenovou, askorbovou). Asi 3% tříslovin, karotenoidy,
provitamin A, složky vitaminu B, asi 20 redukujících sacharidů a stopy silice.
Dále rutin,cholin,sambunigrin-amygdalin,červené barvivo Vlastnosti: laxans,diaforeticum, diureticum, mírné analgetikum.Lactagogum. Účinnost: Používá se při nemocech z nachlazení,, bolestech zubů, nervů, uší, hlavy a zánětech jícnu.
Pro vysokou schopnost močopudnou a potopudnou pomáhá k pročištění celého organismu
Ovlivňuje dalekosáhle výměnu látkovou a působí nejen na pročištění krve, na pocení
na sekreci mléka a průjmově, nýbrž podporuje také vykašlávání a činnost hormonálních žláz.
Toxicita: v terapeutických dávkách nemá škodlivé účinky.
Pozor na záměnu s příbuzným Bezem chebzdovým ten obsahuje glykosidicky vázaný kyanovodík a způsobuje zvracení a závratě.
.....................................................................................................................................................................................................                                         

Užití rostlinnéhokoncentrátu FEMIGARD

Podklady pro sestavení receptury překračují 4 století. Byliny obsažené v léčivé směsi jsou výhradně
středoevropské.Zkoušení sestavy trvalo 24 let a zcela vyhovuje svému určení - příprava úpravy funkcí a
navození optimální citlivostipro autoregulační mechanismy, úpravu biorytmů ženských pohlavních orgánů a
tím odstranění patologických příznaků provázejících menstruační cyklus a usnadnění ovulace.
Originální čajová směs se užívala jako čajovina po dobu 3menstruačních cyklů, tedy 90 dnů. V průběhu užívání postupně mizely tyto potíže::
1) Pocity napětí, tlaků a píchání v podbřišku.
2) Vymizel či zlepšil se výtok
3) pálení a časté močení.
4) výrazná ovulační bolest a krvácení
5) nepravidelná menstruace
6) silnější menstruační krvácení
7) bolest,křeče a napětí při menstruaci
8) akne,potivost,předrážděnost Původně sloužila směs jako významná součást komplexní přípravy neinvasivního léčení ženské sterility.
Femigard byl vyroben jako prostředek, který zamezil nestandartní domácí výrobě čaje a zvýšil tak účinek
obsažených léčivých látek a jejich využití.U žen, které dlouho užívaly hormonální antikoncepci současně
jako regulační prostředek pro nepravidelnou menstruaci navozuje poměrně rychle spontánní
menstruační cyklus řízený vlastními hormony. Mnoho žen si neuvědomuje, že hormonální antikoncepce
znamená regulaci cizorodými hormony, které blokují přirozenou ovulaci, jsou účinné ve velmi malé
koncentraci a svým vlivem překrývají signály jiných poruch pohlavních orgánů. Užitím Femigardu tato
nebezpečí prakticky mizí, protože má současně protizánětlivý účinek a podporuje činnost orgánů v nichž se
umělé hormony odbourávají ( játra,ledviny ).U žen, které jsou v preklimakteriu (45-52 let věku)
charakterisovaným nepravidelností cyklu bez ovulace, udržuje biorytmus i několik let takže i v tomto období
při užívání Femigardu je menstruace pravidelná, průměrné síly a trvání. Protizánětlivé účinky zamezují
výtokům a zánětům močového měchýře.Protože Femigard obsahuje fytohormony (rostlinné hormony) ovlivňuje
správnou regulaci vaječníku i mléčné žlázy a dochází k zabránění růstu cyst a pokud jsou, způsobují
jejich vymizení.Mnohé případy po využití měsíční dávky Femigardu vykázaly na ultrazvukovém vyšetření
zcela normální nález. Femigard je skutečným ochráncem ženy po celou dobu její pohlavní zralosti.

 MUDr. Václav Vydra   

..............................................................................................................................................................................................

Řebříček obecný (Achillea millefolium Agg. Astercae ) Obsah a účinek: Glykosidická hořčina- ař O,25%. Azulénové  látky až 40% presentované M1-,M2- a C-proazulény.Modrý azulén má významné léčebné účinky. Dalšími složkami silice jsou sesquiterpény
(karyofylénterpeny,cineol, pinén, borneol,kafr), alkaloidy, bentonicin, cholin a j. Jsou přítomnyi flavony(glykosidy, apigeniny a luteolíny),třísloviny,kumarin, aldehydy a organické kyseliny (mravenčí, octová,salicylová a stearová). Z vedlejších látek jsou zde kyselina akonitinová, propionová, asparagin. Vlastnosti: Amarum,stomachikum,tonicum, stimulans, carminativum, hemostypticum, spasmolyticum, diureticum, cholereticum, antirevmaticum, expectorans, metabolicum, sedativum, mírné desinficiens.
Účinnost: podporuje chuť k jídlu,,napomáhá trávení, Oslabuje tendenci ke spasmům Vhodné použití při
dlouhodobých a vyčerpávajících chorobách a při metabolických onemocnění. Používá se při nácviku
vyprazdňovcího reflexu při obstipaci. pro diuretický vliv se používá do metabolických, protirevmatických
a protisklerotických čajovin. Desinfekční účinky se využívají při urologických zánětech chron typu.
Výrazný účinek je hemostyptický při intestinálníma gynekologickém krvácení. Květy obsahují více silice a mají silnější protizánětlivý a spasmolytický účinek. Cholin mírně snižuje TK. Podle Schneidera
1/ Na krevní oběh- při křečích věnčitých tepen srdečních a cévních poruchách nohou.Poruchy žilní-
haemorhoidy, křeče v DK a tišící účinek při krvácení zevním i vnitřním všech druhů.
2/ Při výměně látkové a při vysokém i nízkém TK.
3/ Na systém vyměšovací -tvorba moči zzvyšuje bez vedlejších dráždivých účinků na ledviny
4/ Zrychluje vyměšování žluči a utišující křeče v zažívacím traktu
5/ Na dělohu- protikřečový účinek, utišuje bolestivé křeče při menstruaci, upravuje nepravid. v délce menstruace. ....................................................................................................................................................................................................                              
 
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum Hypericaceae )
Složení :až 12% ketechinových tříslovin, flavonové glykosidy (hyperozid,rutin, kvercin), do l% silice
fotodynamicky účinnéčervené hypericiny(emodin-antrony-hyperiková červeň,hypericin a
pseudohypericin,organické kyseliny-ascorbová, a provitamin A.
Vlastnosti: spasmolyticum,adstringens,sedativum,stomachicum,diureticum,cholagogum,antiseptikum,
dermatikum,advulnas.
Účinnost: uvolnění spasmů v trávicím traktu,spasmy Oddiho svěrače,spasmy při diskineze žlučových cest,
při chorobách jater se zpomaleným odtokem žluči. Zlepšuje cirkulaci krve odstraněním spasmů
arteriol.. Působí protizánětlivě při chorobách žaludeční a střevní sliznice. Podporuje tvorbu
trávících žaludečních štáv. Hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum s euforisujícími
účinky- deprese, neurozy a melancholie. Při migréně, enurese a pavor nocturnus ( pediatrie) Toxicita: fotosensitivita
 
.....................................................................................................................................................................................................                          
 
Smetanka lékařská (Taraxacum officinale Web.cichoriacae )
Složení: Kořen obsahuje hořčinu laktupikrin (sesquiterpénový lakton, gvajanolid), taraxacerin a taraxacin,
pentacyklické metylované triterpény taraxerol a taraxasterol. Sacharidy fructosa inulin- až 25%!
organické kyseliny,aminokyseliny, steroly sitosterol a stigmasterol, třísloviny, inosit, kaučuk,

 

........................................................................................................................................................................................          .........................................................................................
Třapatka nachová(Echinacea purpurea )
Zájem o třapatku začal slábnout s příchodem antibiotik a s rostoucí prestiží lékařských asociací, které úspěšně ničily svoje tradičně orientované soupeře. Nyní jsme svědky obnovení zájmu o třapatku a bylinnou medicínu obecně, protože se zdá , že jsme v klasické medicíně dosáhli jistého stropu. Nedostatečná imunita a autoimunitní onemocnění děsí mnoho lidí. Protože historicky vzato byly byliny odrazovým můstkem pro všechny nové třídy ortodoxních léčiv, nepřekvapuje, že bylinné imunomodulátory, ( kde Echinacea purpurea patří ), jsou stále příslibem efektivní terapie. Léčivé účinky třapatky znali již původní obyvatelé Severní Ameriky – Indiáni. První zmínka o užívání třapatky jako léčiva je uvedená v díle Christophera Hobbse z roku 1739.V roce 1852 se třapatka dostává do amerického lékopisu “Electic Dispensary of the United States“. Autoři J.King a D.S. Newton popisují kořen jako „prý úspěšně používaný při léčbě syfilitídy“. V kořenech rostliny, které z fytoterapeutického hlediska jsou nejhodnotnější, bylo zjištěno velké množství účinných látek, které působí virostaticky a mají podobný účinek jako antibiotika. Za přítomnosti echinacey mají viry i bakterie velmi sníženou schopnost způsobit infekci.To znamená, že bylina buď zabraňuje virům v reprodukci nebo zabraňuje virům ve vstupu do buňky. V obou případech je výsledek stejný – redukuje infekci. Přes všechnu pozornost, kterou třapatka na sebe jako imunotonikum přitahuje, se často přehlíží silný účinek této rostliny na udržování a léčení pojivových tkání těla. Tím, že brzdí enzym hyaluronidazu, předchází třapatka patogenní destrukci pojivových tkání. Také podporuje uzdravování pojivových tkání tím, že uspořádává všechny síly, které regulují tento proces. Bylo pozorováno, že se zvýšilo vylučování odpadních látek a zvýšila se také schopnost likvidace cizích látek v krvi. Na rozdíl od většiny jiných léků užívaných pro tyto potřeby je třapatka zcela netoxická. Její každodenní použití je bezpečné.
Z knihy - Daniel B. Mowrey“ Léčivé předpisy z přírodní lékárny“

pomocí pRSo 3.03 pro HEMANN s.r.o. vyrobilo MrijaStudio 2009